چگونه خسارت کامل خود را از بیمه بدنه دریافت کنیم؟

بیمه بدنه

ماشین را بیمه بدنه می کنیم تا آرامش خاطر داشته باشیم و خیالمان از بابت جبران خسارت های احتمالی بعد از تصادف یا حادثه  و سرقت ماشین راحت باشد.

خیلی مهم است  که مثلا وقتی ماشینمان به سرقت رفت آرامش خیالی داشته باشیم که لااقل مرجعی هست که هشتاد درصد پول ماشین را به ما پرداخت می کند . بیمه از ابداعات جالب بشر هستند . بیمه ها کارکشته ترین قاتلان نگرانی محسوب می شوند . ارزش واقعی بیمه در پولی که موقع بروز خسارت به شما می رسد نیست . ارزش بیمه در کاهش نگرانی در دوره قبل از آن است . هنرخوب زندگی کردن داشتن آرامش خیال است پس برای خوب زندگی کردن حتما  از بیمه استفاده کنید .

هزینه فقط پول نیست ، صرف زمان هم هزینه ای است که باید کنترل شود شما هم قبول دارید که اگر تصادف یا حادثه ای خدای نکرده اتفاق افتاد در کوتاهترین زمان و بدون دردسر اضافی و کاغذبازی و مشکلات اداری خسارت ماشین خودمان را از شرکت بیمه بگیریم .

سرقت ماشین
Man stealing a car

 

بیمه ایران با گستردگی شعب و نمایندگی های خودش در سراسر کشور و همچنین قدمت و توانگری مالی بسیار بالا و داشتن شعب خسارت در کل کشور یکی از شرکت های بیمه ای است که عملکرد بسیار مطلوبی در جبران خسارت دارد.

ضمن اینکه در کلانشهر تهران و کرج دارای خسارت سیار می باشد. طبق آمار در سال 1400 پنجاه درصد خسارت بازار بیمه کشور مربوط به خسارت بیمه بدنه اتومبیل است که شرکت سهامی بیمه ایران بخش قابل توجهی از این خسارت را پرداخت نموده است .

اگر اتومبیل شما دارای بیمه بدنه بیمه ایران است و یا قصد دارید بیمه بدنه اتومبیل خود را از بیمه ایران تهیه کنید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید .

خسارت
تصادف دو خودرو

خسارت در بیمه بدنه به چه معنی است؟

امکان دارد اتومبیل شما بر اثر حادثه یا واژگونی یاسقوط درخت دچار آسیب شود فرقی هم نمی کند که در تصادف خودتان مقصر بوده اید یا شخص دیگری مقصر باشد . هزینه آسیب های وارد شده به اتومبیل شما از محل بیمه بدنه می تواند جبران می شود . اگر خودتان مقصر حادثه بوده اید که خسارت پرداخت می گردد ولیکن اگرخودر دیگری مقصر باشد تا سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث آن خودرو خسارت از محل بیمه شخص ثالث آن پرداخت می شود و بقیه آن را می توانید از بیمه بدنه خودتان دریافت کنید. است .

پوشش های اصلی بیمه بدنه عبارتند از

حادثه (تصادف) به صورت کلی یا جزئی

واژگون شدن خودرو

آتش سوزی، صاعقه، انفجار

برخورد یک جسم متحرک یا ثابت

سقوط خودرو

سرقت کلی

 

بجز این پوشش های اصلی شما می توانید پوشش های اضافی دیگری هم برای بیمه بدنه اتومبیل خود تهیه کنید. شما با توجه به نیاز اتومبیل تان می توانید نسبت به خرید این پوشش ها اقدام کنید .

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه که بیشترین استفاده و کاربرد را دارند عبارتند از:

پوشش کشیدن شدن میخ‌ و خط‌وخش

اگر اتومبیل شما بر اثر کشیدن شدن میخ یا جسم نوک تیزی آسیب ببیند خسارت آن از محل این پوشش خریداری شده جبران می گردد. مسلما این پوشش در خودروهای با قیمت بسیار بالا دارای ارزش ویژه ای است. این پوشش معمولا حق بیمه اش پنج درصد حق بیمه اصلی است .

 پوشش نوسان قیمت

در این زمان که قیمت خودرو ها در حال افزایش است این پوشش یکی از پوشش های مهم است که باید خریداری شود.

خودرو در زمان خرید بیمه بدنه به قیمت روز بیمه می شود حال اگر در زمان حادثه یا جبران خسارت قیمت روز خودرو افزایش پیدا کرده باشد و در بیمه بدنه پوشش نوسان قیمت خریداری نشده باشد. خسارت بر اساس قیمت روز بیمه شده پرداخت می گردد که مسلما در این شرایط شما دچار ضرر و زیان می شوید ولیکن اگر پوشش نوسان قیمت را با ارزش های حداقل 25 درصد تا 50 درصد خریداری کرده باشید چنانچه خودرو شما در فواصل بیمه بیمه شدن و پرداخت خسارت  قیمت آن اضافه شده باشدخسارت بر اساس قیمت افزایش یافته خودرو پرداخت می شود. و شما دچار ضرر وزیان نمی شوید.

پوشش شکست شیشه خودرو

چنانچه این پوشش را خریداری فرمایید شیشه های خودرو که بر اثر گرما و سرما یا برخورد سنگ شکسته می شوند خسارت آنها پرداخت می گردد در حال حاضر که خودرو ها دارای سانروف و سقف شیشه ای هستند باید مدنظر داشته باشید که این پوشش را خریداری نمائید.

 

شکست شیشه خوردو
شکست شیشه خودرو

 

پوشش سرقت کلی یا سرقت قطعات و لوازم ماشین

عبارت است از اینکه خودرو به سرقت نمی رود بلکه قطعات و لوازم آن را سرقت می کنند برای مثال آئینه خودرو یا چراغ خودرو و در بعضی خودروها درب ها، گلگیرها ودرب موتور یا صندوق عقب یا لاستیک ها را سرقت می کند چنانچه این پوشش را خریداری کرده باشید خسارت قطعات یا لوازم قابل جبران و پرداخت است . جبران این خسارت تا 80% ارزش خودرو بیمه شده است.

سرقت لوازم خودرو
سرقت لوازم خودرو

پوشش حذف فرانشیز

با پرداخت 5 تا 7 درصد حق بیمه اصلی می توانید فرانشیز یعنی سهم خسارتی که بر عهده خودتان است را با این پوشش خریداری کنید و در خسارت ها کل مبلغ خسارت را بدون کسر فرانشیز دریافت کنید .

پوشش بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله

اتومبیل شما بر اثر یکی از بلایای طبیعی حادث شده خسارت می بیند اگر این پوشش را خریداری کرده باشید ( که پیشنهاد من بیمه فروش این است که همیشه این پوشش را خریداری کنید زیرا نمی دانید کی قرار است سیل یا زلزله یا بلای طبیعی دیگری بیاید ) خسارت وارده به اتومبیل شما جبران می گردد.

 

بیمه بدنه
سقوط درخت بر روی خودرو

غرامت ایام تعمیرات در بیمه بدنه

با خرید این پوشش برای بیمه بدنه اتومبیل خود در زمانیکه اتومبیل شما بر اثر حادثه دچار خسارت گردیده است و در تعمیرگاه می باشد شرکت بیمه از روز سوم حضور اتومبیل شما در تعمیرگاه روزانه مبلغی را به عنوان هزینه ایاب و ذهاب به شما حداکثر برای مدت سی روز پرداخت می نماید.

خسارت ناشی از مواد شیمیایی

اگر اتومبیل شما بر اثر پاشیده شدن موادی شامل مواد اسیدی، رنگ و مواد شیمیایی بر روی بدنه خودرو دچار آسب و خسارت شود در صورتی که این پوشش را برای بیمه بدنه اتومبیل خود خریداری کرده باشید خسارت های وارده جبران می شود .

شرایط صدور بیمه بدنه در شرکت سهامی بیمه ایران:

شرکت سهامی بیمه ایران برای صدور بیمه بدنه ماشین شرایط و محدودیت‌هایی را مد نظر دارد و هر خودروئی را تحت پوشش بیمه بدنه قرار نمی دهد.

برای مثال

در زمان صدور بیمه بدنه برای یک اتومبیل نباید بیش از ده سال از تاریخ تولید یا مونتاژ آن اتومبیل گذشته باشد . چنانچه بیشتر از ده سال از تولید و مونتاژ اتومبیل گذشته باشد برای هر سال اضافی پنج درصد به حق بیمه بدنه اضافه می گردد . به عبارتی برای یک خودروئی که یازده سال از زمان تولید یا مونتاژ ان می گذرد برای یک سال اضافه تر باید پنج درصد حق بیمه اضافه تر پرداخت نماید.

اتومبیل هائی که بیشتر از بیست سال از زمان تولید یا مونتاژ آن می گذرد فقط با اخذ مجوز از مدیریت بیمه های اتومبیل شرکت سهانی بیمه ایران می توان آنها را بیمه بدنه نمود.

برای بیمه بدنه نمودن اتومبیل باید اتومبیل مورد بازدید کارشناس بازدید اولیه اتومبیل که دارای مجوز و کد کارشناسی است قرار گیرد . این مورد به نفع شما است که می خواهید اتومبیل خود را بیمه بدنه کنید زیرا صحت و سلامت اتومبیل شما توسط کارشناس رویت و تایید وگزارش می گردد. هرگز بدون کارشناسی بازدید اولیه توسط کارشناس مجوز دار با کد اختصاصی اقدام به بیمه بدنه اتومبیل خود نکنید و بر بازدید اتومبیل اصرار بورزید.

محاسبه حق بیمه بدنه بیمه ایران

حق بیمه بیمه بدنه اتومبیل بر اساس نوع اتومبیل ، سال ساخت اتومبیل ، و قیمت روز اتومبیل محاسبه می گردد . در کل هر چه قیمت اتومبیل بیشتر باشد حق بیمه بیشتری باید بپردازد. حق بیمه از دوقسمت تشکیل می شود قسمت اول حق بیمه پوشش های اصلی بیمه بدنه است و حق بیمه قسمت دوم حق بیمه پوشش های اضافی بیمه بدنه است که بنا بر تمایل شما خریداری یا حذف می شود در نتیجه با خریداری و حذف هریک از این پوشش های اضافی حق بیمه کم یا زیاد می شود.

تخفیف های بیمه بدنه شرکت سهامی بیمه ایران

شرکت های بیمه برای جذب رضایت خاطر بیمه گذاران معمولا تخفیف های را در زمان صدور بیمه بدنه در نظر می گیرند .

تخفیف عدم خسارت

یکی از تخفیف های است که شرکت های بیمه به بیمه بدنه های تمدیدی ارائه می نمایند چنانچه شما اتومبیل خود را در مدت سال گذشته بیمه بدنه نموده باشید و هیچگونه خسارتی در این مدت دریافت نکرده باشید به شما برای تمدید مجدد بیمه بدنه اتومبیل خود  بیست و پنج درصد تخفیف تعلق خواهد گرفت.

 سال اول تمدید بیست و پنج درصد تخفیف

 سال دوم تمدید سی وپنج درصد تخفیف

سال سوم تمدید چهل و پنج درصد تخفیف

 سال چهارم و بیشتر تمدید شصت درصد تخفیف

تخفیف خودرو صفر کیلومتر

چنانچه خودرو شما صفر کیلومتر باشد حداکثر تا سه ماه بعد از تحویل از کارخانه مشمول بیست درصد تخفیف صفر کیلومتری می گردد .

تخفیف خرید نقدی بیمه بدنه شرکت سهامی بیمه ایران

چنانچه حق بیمه بیمه بدنه اتومبیل خود را بطور کامل بصورت نقدی در زمان صدور بیمه نامه پرداخت نمائید مشمول ده درصد تخفیف نقدی خواهید شد.

چنانچه حق بیمه بدنه خود را بصورت مبلغی به عنوان پیش پرداخت و مابقی را بطور اقساط پرداخت نمایید مبلغی به حق بیمه شما اضافه نمی گردد و فقط از تخفیف نقدی برخوردار نمی گردید.

تخفیف های مناسبتی

شرکت سهامی بیمه ایران در مناسبت های مختلف در طول سال تخفیف هائی را بر روی حق بیمه بدنه اتومبیل اعمال می نماید که برای برخورداری از این تخفیف ها در طول سال لازم است با ما در تماس باشید یا تلفن همراه خود را برای ما ثبت نمائید تا در زمان اعمال چنین تخفیف هائی شما عزیزان را با خبر سازیم و بتوانید از این تخفیف ها استفاده کنید.

تخفیف برای گروه های شغلی و حرفه ای خاص

شرکت سهامی بیمه ایران در بعضی از قراردادهای خود تخفیف های را برای گروه هائی شغلی و حرفه ای خاص در نظر می گیرد مانند تخفیف اعضای هیئت علمی

تخفیف گروهی

شرکت سهامی بیمه ایران برای بیمه گذاران عمده و بزرگ که کلیه وسائط نقلیه خود را نزد شرکت سهامی بیمه ایران تحت پوشش بیمه بدنه قرار بدهند تخفیف های گروهی با توجه به تعداد اتومبیل ها منظور می نماید.

سقف پرداخت خسارت در بیمه بدنه شرکت سهامی بیمه ایران

تعهدات پرداخت خسارت در بیمه بدنه شرکت سهامی بیمه ایران به نوع و پوشش های بیمه بدنه درخواستی بیمه گذار و همچنین به ارزش روز اتومبیل در زمان خرید و صدور بیمه بدنه بستگی دارد. شرکت سهامی بیمه ایران مانند همه شرکت های بیمه طبق قوانین بخشی از خسارت که به عهده بیمه گذار است که به آن فرانشیز می گویند را پرداخت نمی کند.

قانون فرانشیز را به این دلیل وضع کرده است که بیمه گذار را موظف نماید تا مواظبت و نگهداری و مراقبت های اولیه را در ارتباط با سرمایه یا اتومبیل بیمه شده خود را بنماید.

فرانشیز بیمه بدنه در شرکت سهامی بیمه ایران چند درصد است؟

در زمان دریافت خسارت های سنگین درصد فرانشیز بسیار دارای اهمیت است این درصد فرانشیز سهمی است که خود شما باید پرداخت کنید و شرکت بیمه آن را نمی پردازد مگر اینکه با شرکت بیمه توافق کرده باشید و در زمان خرید پوشش اضافی فرانشیز را نیز خریداری کرده باشید.

درصد فرانشیز برای خسارت اول ده درصد مبلغ خسارت است و برای خسارت دوم این درصد به بیست درصد افزایش می یابد .

درصد فرانشیز برای سرقت کلی بیمه بدنه شرکت سهامی بیمه ایران بیست درصد است . به عبارتی اگر اتومبیل سرقت شود شرکت سهامی بیمه ایران هشتادرصد ارزش اتومبیل را پرداخت می نماید. بشرطی که ارزش روز اتومبیل در زمان صدور بیمه بدنه و دریافت خسارت یکسان باشد و یا اینکه پوشش نوسانات قیمت اتومبیل خریداری شده باشد.

جدول فرانشیز خسارت بیمه‌ بدنه ایران به شکل‌ محاسبه می‌شود:

نوع فرانشیز درصد
خسارت سرقت کلی و جزئی 20 %
وازگونی اتومبیل 10 %
بلایای طبیعی %10
شکسته شدن شیشه 10 %
کشیدن میخ %10
سن کمتر از 23 سال برای راننده %10
سابقه گواهینامه کمتر از سه سال باشد %10

مدارک لازم جهت دریافت خسارت بیمه بدنه از شرکت سهامی بیمه ایران

 برای دریافت خسارت بیمه بدنه ایران باید مدارک زیر تحویل گردد:

کارت ماشین

برگ سبز خودرو

کروکی و گزارش پلیس

در زمان حادثه حتما سعی کنید ابتدا به پلیس 110 زنگ بزنید و حادثه را گزارش کنید در مرحله بعد کروکی و گزارش پلیس دریافت کنید.

 چنانچه به پلیس 110 زنگ نزنید افسر کارشناس اقدام به کشیدن کروکی بعد از حادثه با توجه به مراجعه شما به کلانتری یا راهنمائی و رانندگی نمی کند . زیرا ثبت شماره تماس گیرنده در زمان حادثه بسیار اهمیت دارد.

مدارک شناسایی بیمه‌شده (کارت ملی و شناسنامه)

بیمه نامه بدنه شرکت سهامی بیمه ایران

بیمه شخص ثالث دارای اعتبار

 به همراه داشتن بیمه نامه شخص ثالث برای دریافت خسارت بیمه بدنه یکی از مدارک ضروری است با مراجعه به سامانه فروش بیمه ، بیمه فروش می توانید نسبت به تهیه بیمه شخص ثالث در کمترین زمان اقدام کنید .

لینک ارسالی به گوشی همراهتان همزمان در سیستم صدور ، ثبت و پرداخت خسارت شرکت سهامی بیمه ایران قابل رویت و چاپ گرفتن است .

مدارک لازم برای گرفتن خسارت سرقت کلی یا جزئی خودرو

برای دریافت خسارت در بیمه بدنه مدارک زیر لازم است .

گزارش یا صورت جلسه مقامات انتظامی مبنی بر سرقت لوازم خودرو و یا سرقت کلی

 بیمه نامه  و تهیه کپی از  بیمه نامه بدنه

کارت خودرو و تهیه کپی از کارت خودرو

اصل سند مالکیت خودرو وتهیه کپی سند مالکیت خودرو

 در صورت خرید خودرو به صورت اقساطی از شرکت های لیزینگی معرفی‌نامه از این شرکت ها

کارت ملی  و کپی کارت ملی

گواهینامه و کپی گواهینامه راننده

اصل و یا کپی برابر اصل شده گزارشات مقامات انتظامی، مکاتبات پلیس آگاهی، اوراق بازجوییی و …

 برای دریافت خسارت کلی یا سرقت کلی خودرو

ارائه گواهی عدم خلافی و مفاصا حساب شهرداری تا پایان سال اعلام سرقت خودرو (برای خسارت سرقت کلی خودرو)

ارائه استعلام عدم کشف خودرو توسط پلیس آگاهی (هم برای سرقت کلی و هم برای سرقت جزئی)

گواهی پرداخت مالیات برای خودروهای باری مانند وانت، نیسان و کامیون‌ها (برای دریافت خسارت سرقت کلی)

اصل کارت هوشمند سوخت و اصل گواهی ابطال کارت هوشمند سوخت (برای دریافت خسارت سرقت کلی)

فاکتور لوازم مسروقه برای دریافت خسارت سرقت جزئی

مراحل دریافت خسارت سرقت کلی و یا سرقت لوازم و قطعات از بیمه بدنهشرکت سهامی بیمه  ایران

 مدارکی که باید بعد از حادثه دزدی چه کلی و چه جزیی باید انجام بدهیم تا خسارت مربوطه را از محل بیمه بدنه دریافت کنیم :

 به نزدیکترین کلانتری و یا پاسگاه محل حادثه دزدی را گزارش کنیم

به شرکت سهای بیمه ایران واحد خسارت مراجعه کنیم و با در دست داشتن مدارکی که در بالا به آنها اشاره شد تشکیل پرونده خسارت بدهیم

توسط کارشناس بیمه با حضور خودمان ارزش ماشین بیمه شده را تعیین کنیم. (سرقت کلی)

 سند مالکیت خودرو را به نام شرکت بیمه سهامی بیمه ایران منتقل کنیم (سرقت کلی)

به شرکت سهامی بیمه ایران نیابت قضایی  بدهیم (در دفاتر اسناد رسمی برای اجرای اصل جانشینی)

در نهایت  شرکت سهامی بیمه ایران  پس از کسر فرانشیز و سایر کسورات قانونی خسارت ماشین بیمه‌شده را پرداخت می‌کند.

مشاوره و خرید بیمه

در هر زمان می توانید از طریق سامانه فروش بیمه ، بیمه فروش و راه های ارتباطی  با ما در ارتباط باشید و کلیه سوالات خود را در زمینه دریافت خسارت و خرید بیمه شخص ثالث و بدنه از ما بپرسید.

 ما هم در زمان صدور و هم در زمان خسارت در کنار شما هستیم و تاکنون این ادعای خود را ثابت نموده ایم می توانید این را با ما تجربه کنید یا از بیمه گذاران با وفای مان که همیشه ما را مورد لطف و عنایت خود قرار داده اند سوال کنید. با ما تماس بگیرید به نفع شماست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ
ارسال از طریق واتساپ