بیمه آتش سوزی منازل مسکونی

حادثه آتش سوزی منازل مسکونی  یکی از حوادث رایج در کشور می باشد که خبرهای متعددی در مورد آن از گوشه و کنار کشورمان به ویژه درکلان شهر تهران می‌شنویم.

صاحبان این منازل مسکونی می توانستند نسبت به تهیه بیمه آتش سوزی با پوشش های کامل برای ساختمان ،اموال و دارائی های با حق بیمه بسیار کم جلوی خسارات مالی خود را بگیرند ولیکن به دلیل بی اطلاعی و سهل انگاری متحمل خسارات جبران ناپذیری شدند وبسیاری از آنان دارائی ها و اموال خود را از دست دادند. که این بی اطلاعی و سهل انگاری خواسته یا ناخواسته تاثیر قابل ملاحظه ای بر آینده زندگی و کسب و کار شان گذاشت.

بسیاری از آنها وقتی برایشان بازگو می شد که با حداقل حق بیمه می توانستند با خرید یک بیمه آتش سوزی کامل جلوی خسارت مالی خود رابگیرند اظهار تاسف می کردند و می گفتند اطلاع نداشتند یا کوتاهی کردند

توصیه بیمه فروش به شما تهیه بیمه آتش سوزی برای کلیه اموال و دارائی های خود است ما هرگز نمی دانیم کی قرار است اتفاق یا حادثه ای رخ بدهد و همیشه آرزویمان نیزبر این است که هیچگونه حادثه یا اتفاق بدی رخ ندهد ولیکن برای این منظور باید همواره آماده باشیم .

شاید در طول سالیان سال ما حق بیمه آتش سوزی بدهیم و هیچ حادثه ای نبینیم ولیکن در یک زمان حادثه ای رخ دهد که همین بیمه نامه آتش سوزی بتواند کل خسارت مالی را جبران نماید آن زمان ارزش این بیمه و حق بیمه های که پرداخت کرده ایم برای ما اثبات می گردد .

حادثه آتش سوزی در شهر بزرگی مانند تهران می تواند به سرعت پیشروی داشته باشد وبا توجه به تراکم ساختمان ها و جمعیت معمولا مهار آتش سوزی با مشکلات خاص خود همراه است .

در کلان شهر تهران متاسفانه معمولا نظارتی جدی بر ساخت و ساز ساختمان های جدید نمی شود و همچنین موارد ایمنی در سازه های قدیمی این شهر مورد نظارت و بازرسی قرار نمی گیرد .

همه این موارد می تواند در کلان شهر بزرگی مثل تهران مزیت بر علت گردد و خساراتی ورای تصور بوجود بیاورد

چر اباید بیمه آتش سوزی خریداری کرد ؟

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی از دوبخش تشکیل شده است بخش اول پوشش حوادث اصلی شامل حادثه آتش سوزی ، انفجار و صاعقه است به عبارتی اگر فقط بیمه آتش سوزی را با پوشش های اصلی خریداری نماییم هریک از حوادث آتش سوزی ،انفجار یا صاعقه که رخ بدهد و خسارتی وارد نماید خسارت در این بیمه نامه قابل جبران است .

بخش دوم پوشش های تکمیلی است که ما می توانیم با توجه به نیاز خود هریک از این پوشش ها را خریداری کنیم که در ذیل این پوشش ها توضیح داده شده اند.

تصور کنید خدای ناکرده منزل ،خانه ، یا ویلا یا محل کسب و کار ما به هر دلیلی آتش بگیرید  حال تا آتش نشانان عزیز برسند و آتش را اطفا کنند بخشی از اموال و دارائی های ما طعمه حریق شده است و در این راه برای اطفاء حریق توسط خودمان یا آتش نشانان بخشی از اموال و دارائی های ما نیز اگرچه طعمه حریق نشده اند ولیکن بخاطر پاشیده شدن آب ،پودر و …. بر روی آنها برای اینکه حریق مهار گردد خسارات زیاد ی دیده اند و در بسیاری مواقع غیر قابل استفاده خواهند بود .

تنها گزینه ای که می تواند خسارات ما را بطور کل جبران نماید داشتن یک بیمه آتش سوزی با پوشش کامل است در ادامه به توضیحاتی در مورد پوشش هایی که در بیمه آتش‌سوزی می توان خریداری نمود خواهیم پرداخت که به‌صورت شفاف لزوم و به صرفه بودن خرید این بیمه‌نامه را توجیه می‌کند.

 

هزینه پاکسازی و بازسازی ساختمانی که حریق در آن اتفاق افتاده است

حال که آتش مهار گردید باید مکانی که در آن حریق اتفاق افتاده است پاکسازی و باسازی گردد تا بتوان از آن استفاده نمود. هم اموال و دارائی سوخته و از بین رفته است و هم اینکه اکنون باید هزینه کرد و پاکسازی انجام دادو بازسازی را شروع نمود تا بتوان از مکانی که طعمه حریق شده است استفاده نمود .

خساراتی که به همسایگان واردگردیده است

جدای از خساراتی که به ساختمان و اموال خودمان وارد شده است متاسفانه در نتیجه آتش سوزی و گسترش آن خساراتی نیز به ساختمان و اموال و متاسفانه خدای ناکرده به جان همسایگان نیز واردشده است که اکنون باید خسارات آنان نیز جبران گردد . هرچند که نمی توان خسارت جانی را با مادیات جبران نمود.

آیا می توان زلزله را پیش بینی کرد ؟

بسیاری از هموطنان عزیز ما از سال های دور طعم تلخ حادثه زلزله را چشیده اند و به خوبی  می دانند چه مصیبت بزرگی است و چه عواقبی را به دنبال دارد زلزله رودبار ،بم،آذربایجان ،کرمانشاه و… را که فراموش نکرده ایم عزیزانمان مشغول زندگی شان بودند که طبیعت خشم خود را با زلزله ای چند ریشتری بر آنان خالی نمود.

آیا سیل را می توان کنترل کرد ؟

جواب این سوال بستگی به تلاش و همت و زیر ساخت های مسئولین و کشور دارد متاسفانه در این سال ها شاهد سیل های زیادی در گوشه و کنار کشور عزیزمان بودیم که زندگی بسیاری از عزیزان مان را با خود به همراه برد و هنوز که هنوز است خسارات این عزیزان جبران نگردیده است .

طوفان ،تندباد ،گردباد

نمی دانیم این حوادث کی و کجا و چه زمانی اتفاق می افتد ولیک بارها و بارها در اخبار بخصوص در کشورهای دیگر درباره آنها خبرهای ناگواری شنیده ایم سونامی های که هر از چندمدت اتفاق می افتد و باید پیشگیری های لازم را برای آنان داشت

ترکیدن لوله های آب

ساختمان را خریداری نموده ایم و درآن مستقر شده ایم ولیکن از ساخت و ساز آن هیچ اطلاعی نداریم بناگاه لوله های داخل دیوار ساختمان بنابر هر علتی بخصوص مستعمل شدن یا نشست ساختمان دچار ترکیدگی می گردند و خساراتی را به ساختمان و اموال و همسایگان وارد می کنند که حال باید جبران گردد.

ضایعات برف و باران

دیگر کو آن برف هایی که یک زمان می آمد دعا کنید برف بیاید خسارتش پیشکس این صحبت بسیاری از ماست ولیکن بناگاه می بینیم که برف بسیار سنگین شمال کشور را در بر می گیرد و خسارات جبران ناپذیری به همراه دارد که معمولا با این صحبت ها بفکر پیش گیری از این خسارات نبودیم و یا باران های می بارد که به ساختمان ها و اموال و دارائی هایمان خسارات زیادی وارد می کند و ما مجبور می شویم که آنان را جبران کنیم .

سقوط هواپیما و قطعات آن

همین چند مدت پیش بود که بسیاری از نخبگان کشورمان در سقوط هواپیما ناباورانه جان خود را ازدست داند و کشور عزیزمان را سوگوار خود کردند و در این سال ها بسیار درباره این پدیده شنیده ایم حال یکی از این هواپیماها و یا قطعات آنان مانند بلای آسمانی بر سراموال و دارائی های ما نازل شود . مسلما هزینه جبران آن برای ما بسیار سنگین خواهد بود.

شکست شیشه

محل کسب و کار شما یا خانه ،ویلا، آپارتمان شما دارای نمای شیشه ای است و یا اینکه از درب های شیشه ای زیبایی برخوردار است بنا بر هر علتی از جمله سرد و گرم شدن هوا یا نشست زمین و…. شیشه یا شیشه های فرو می ریزند که اکنون باید تعویض و جایگزین گردد.

سرقت

چند روزی خانه یا آپارتمان یا ویلا ی خود یا محل کار را ترک نموده ایم که به مسافرت و تفریحات همراه با خانواده بپردازیم یا بنابر کار و فعالیت امکان سر زدن دائمی به ویلا خود را نداریم در همین اثنا هستند افراد از خدا بی خبری که منتظر فرصت می باشند و کلیه اموال و دارائی های ما را در کسری از ساعت به یغما می برند که جبران آن برای ما سال ها زمان می برد .

انفجار ظروف تحت فشار

در خانه ، آپارتمان یا ویلاو یا محل کار خود به سر می بریم که ظروف تحت فشار موجود در این مکان ها  بر اثر مشکل پیش آمده منفجر می گردد و خسارات زیادی وارد می کند حال باید این خسارات یا از طرف مدیر، مدیر  ساختمان یا از طرف خودمان جبران گردد.

ریزش سقف ناشی از سنگینی برف

زمستان خوبی است و برف خوبی آمده است ولیکن سنگینی این برف باعث گردیده که سقف خانه ، آپارتمان ، ویلا یا محل کسب و کار ما فرو بریزد و هم اکنون باید خسارت آن جبران گردد

ریزش، رانش و فروکش کردن زمین

نمی دانیم کی اتفاق بیفتد ولیکن از طبیعت برمی آید که هر زمان بخشی از زمین فروکش نماید و رانشی اتفاق بیفتد و ریزشی داشته باشیم که هریک از این موارد که اتفاق بیفتد می تواند خسارات زیادی به ما وارد کند.

ریزش کوه و سقوط بهمن

این حادثه هم در کنترل و اختیار ما نیست ولیکن هر زمان باید برای آن آماده بود بخصوص در کشور ما که مناطق کوهستانی آن زیاد است .

می توان در قالب خرید یک بیمه آتش سوزی به همراه پوشش های اضافی لازم برای خودمان پیشگیری و آمادگی لازم را در مقابل هریک از این حوادث را داشته باشیم

چه مواردی یا پوشش هایی برای ما لازم نیست ؟

با توجه به موقعیت و مکان خود بعضی از پوشش ها امکان دارد برای ما مورد نیاز نباشد مانند اینکه خانه یا آپارتمان یا ویلای یا محل کسب و کار ما نزدیک فرودگاه یا منطقه تردد هواپیما نیست پس پوشش سقوط هواپیما مورد نیاز نیست و یا اینکه خانه ،آپارتمان و یلا و محل کسب و کار ما در منطقه گرم قرار دارد و برف در این منطقه نمی بارد پس پوشش ریزش سقف ناشی از برف سنگین نیاز نیست . و یا اینکه مکان ما در منطقه سردسیر است که طول مدت ماه های سرد در آن بیشتر از سایر مناطق است پس لازم است که پوشش های اضافی مورد نیاز را خریداری نمایم .

چه اقدامی باید انجام دهیم ؟

هیچ انسان عاقلی سرمایه های ارزشمندی که یک عمر برای آنان زحمت کشیده است را بدست حوادث نمی سپارد با توجه به نیاز خودم و در نظر گرفتن شرایط نسبت به تهیه بیمه آتش سوزی با پوشش های لازم و مناسب اقدام خواهم نمود . چرا که با پرداخت سالیانه مبلغ کمی حق بیمه خیال خود را از نظر راحت خواهم کرد و چنانچه اتفاق یا حادثه ای هم رخ دهد پیشگیری لازم را انجام داده ام و آمادگی لازم را بدست آورده ام

 

چه اموالی در بیمه آتش‌سوزی بیمه می شوند؟

ساختمان :

بسیاری از افراد فکر می کنند که برای مثال چون ساختمان شان در یک منطقه ارزشمند و با قیمت بالا قرار دارد و هم اکنون بیش از میلیاردها تومان ارزش دارد باید آن را برا این اساس بیمه نمایند و در نتیجه باید حق بیمه زیادی پرداخت کنند.

 باید عرض کنیم چنین نیست ما باتوجه به اعیان ساختمان تنها مبلغ ساخت و ساز را برای پوشش بیمه در نظر می گیریم به عبارت ساده تر اگر خدای ناکرده ساختمان تخریب گردد چه مبلغی باید پرداخت نمود تا دوباره ساختمان به حالت اول برگردد برای مثال اگر هزینه ساخت و ساز را مبلغ شش میلیون تومان برای هر مترمربع در نظر بگیرم این مبلغ ضربدر متراژ اعیانی ساختمان می شود و مبلغ نهایی را باید مبنای بیمه ساختمان قرار دارد .

اثاثیه :

کلیه اثاثیه و اموالی که در خانه ،آپارتمان ، ویلا یا محل کسب و کار خود داریم را به نرخ روز ارزش گذاری می کنیم و بیمه می نماییم.

 شاید ما در چندین سال پیش این اثاثیه را به قیمت خیلی ارزانی نسبت به اکنون خریده باشیم نباید آن را به قیمتی که خریده ایم در آن زمان بیمه کنیم بلکه باید به ارزش جایگزینی آن بیمه نمود.

 اگر امروز این اثاثیه دچارحادثه شود و بخواهیم یکی مانند آن را جایگزین کنیم چه مبلغی باید پرداخت کنیم؟ پس باید این مبلغ را برای بیمه نمودن اثاثیه درنظر بگیریم .

 

در آپارتمان یا مجتمع زندگی می کنیم

ما در ابتدا باید آپارتمان خودمان و اثاثیه آن را تحت پوشش بیمه با پوشش های اضافی دربیاوریم و همچنین مسئولیت مالی و جانی در این بیمه نامه آتش سوزی برای همسایگان خریداری کنیم . در ضمن از مدیر ساختمان بخواهیم طبق قانون برای مجتمع و ساختمان بیمه آتش سوزی با پوشش های اضافی تهیه نماید.

موارد استثنا در بیمه آتش سوزی کدام است ؟

اوراق بهادار، پول نقد، و از این دست اموال تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرند مگر این‌که در بیمه‌نامه توافق دیگری کرده باشیم و حق بیمه اضافی برای پرداخت نموده باشیم

دریافت خسارت در بیمه آتش‌سوزی چگونه است ؟

بعد از بروز خسارت ناشی از خطرات تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی می‌توان طی چند روز (معمولاً 5 روز) گزارش بروز خسارت را به شرکت بیمه ارائه داد. در این شرایط شرکت بیمه کارشناسی را به محل مورد بیمه اعزام می‌کند تا میزان خسارت وارده را برآورد کند و بعد از ارائه گزارش کارشناس، در صورت توافق طرفین بر سر مبلغ خسارت، مراحل پرداخت طی می‌شود.

اگر بر سر خسارت پرداختی به توافق نرسیم چه اتفاقی می افتد ؟

می توانید به خسارت برآورد شده اعتراض کنید تا شرکت بیمه مجددا آن را بررسی نماید در نتیجه اگر توافق حاصل نشد می توان از طریق شورای حل اختلاف و درخواست کارشناس رسمی دادگستری خسارت خود را پی گیر نمود که البته شرکت بیمه سعی می نماید که حتی الامکان رضایت بیمه گذاران عزیز حاصل گردد و پروسه پرداخت خسارت طولانی نگردد .

آتش سوزی عمدی چه عواقبی دارد ؟

در هر زمان یا در هر صورتی که مشخص شود بیمه گزار از روی عمد موجب آتش سوزی شده است تا بتواند از شرکت بیمه خسارت دریافت نماید ، نه تنها هیچ خسارتی به او پرداخته نمی‌شود بلکه ممکن است از طریق مراجع قانونی نیز مورد پیگرد قرار گیرد. همچنین در مواردی که حادثه آتش‌سوزی مشکوک به عمدی بودن است، روند پرداخت خسارت ممکن است تا روشن شدن مساله به طول بیانجامد.

آیا می توان ارزش اموال و دارائی خود را بیشتر بیمه کرد؟

در زمان پرداخت خسارت ارزش اموال و دارائی ها به قیمت بیمه شده پرداخت می گردد و چنانچه بیش از قیمت واقعی بیمه شده باشند بعد از بررسی کارشناس خسارت برابر با ارزش واقعی پرداخت می شود . در واقع این کار هیچ ارزشی ایجاد نمی کند و تنها باید حق بیمه بیشتری پرداخت کرد .

آیا می توان برای اینکه حق بیمه کمتری پرداخت کرد ارزش اموال و دارائی خود را کمتر اعلام کنیم؟

خیلی از افراد فکر می کنند داشتن تنها یک بیمه آتش سوزی کافی است ولی نمی دانند که بیمه نامه ای که خریداری کرده اند چه شرایطی باید داشته باشد بخاطر همین سعی می کنند ارزش اموال و دارائی های خود را کمتر از ارزش واقعی اعلام نمایند تا حق بیمه کمتری بپردازند به این عزیزان باید گفت بله می توان این کار را انجام داد ولیکن این به ضرر است زیرا زمانی که اموال و دارائی دچار خسارت شوند خسارت بطور کامل جبران نمی گردد و ماده ده قانون بیمه بر آن اعمال می گردد در اینجا است که هم پول بیمه پرداخت کرده ایم هم باید بخش زیادی از خسارت را از جیب مبارک بپردازیم . لذا بسیار به نفع است که ارزش جایگزینی اموال و دارائی ها اعلام و بیمه گردد تا دچار ضرر وزیان هنگفت نشویم .

دانلود فرم پیشنهاد بیمه آتش سوزی منازل مسکونی

درخواست خرید بیمه آتش سوزی